reklama

Zákonník práce a (ne)smelé pokusy o jeho novelizáciu

Rád by som urobil len niekoľko poznámok k návrhu novelizácie ZP ohľadom práce nadčas a minimálnych mzdových nárokov.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Rád by som prispel len pár poznámkami k diskusii o navrhovanej novelizácii ZP.

Ide o príspevok k tomuto článku: http://ekonomika.sme.sk/c/5124344/odbory-neobmedzene-nadcasy-su-absurdum.html

1. práca nadčas neobmedzená, práca nadčas 500 hodinová

V prípade, ak by bola povolená neobmedzená práca nadčas, právna úprava by bola v rozpore so smernicou 2003/88/ES o určitých aspektoch organizácie pracovného času, kde sú presne stanovené podmienky aká môže byť maximálna dĺžka priemerného pracovného času v týždni. Základným kritériom je priemerný 48 hodinový pracovný čas. Účelom tejto smernice je prispievať touto reguláciou k zvyšovaniu bezpečnosti a ochrany zdravia pri práci.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Z uvedeného hľadiska sa povoľuje v ZP na základe ust. § 85 ods. 5 – 40 hodinový pracovný týždeň. Nad rámec toho pracovného času je povoľovaná práca nadčas.

Pri maximálnom rozsahu 400 hodín práce nadčas ročne je to:

400:52 = 7,69 hodín práce nadčas týždenne.

40h + 7,69h = 47,69 hodín, čo sa takmer blíži stropu priemeru 48 hodín týždenne.

Je potrebné si uvedomiť, že práca nadčas má mať podľa ZP výnimočný charakter a má byť uplatňovaná za presne stanovených podmienok. Nie je to tak, že práca nadčas sa môže nariadiť alebo dohodnúť vždy.

V prípade, ak SR zakotví niečo podobné, dostane sa touto právnou úpravou do rozporu so smernicou 2003/88/ES. V nadväznosti na to Európska komisia pravdepodobne bude iniciovať konanie proti Slovenskej republike. Ak Slovenská republika neprispôsobí legislatívu, Európska komisia podá žalobu na Súdny dvor Európskych spoločenstiev.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

2. K pokusu o zrušenie ust. § 120 ZP

ZP v ustanovení § 120 ods. 1 stanovuje:

„zamestnávateľ, u ktorého nie je odmeňovanie zamestnancov dohodnuté v kolektívnej zmluve, je povinný zamestnancovi poskytnúť mzdu najmenej v sume minimálneho mzdového nároku určeného pre stupeň náročnosti práce (ďalej len "stupeň") príslušného pracovného miesta“

a v ods. 4 stanovuje: „sadzba minimálneho mzdového nároku pre príslušný stupeň je násobkom hodinovej minimálnej mzdy pri ustanovenom týždennom pracovnom čase 40 hodín alebo minimálnej mzdy v eurách za mesiac, ak ide o zamestnanca odmeňovaného mesačnou mzdou, ustanovenej osobitným predpisom, a koeficienta minimálnej mzdy.“

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Z uvedeného hľadiska sú práce odstupňované 1-6 a sú im priradené príslušné koeficienty 1,0 -2,0 podľa náročnosti práce.

Autorov návrhu novely ZP možno napadlo, že ak zrušia stupne náročnosti práce, znížia sa aj mzdy. Ani v teórii pracovného práva Slovenskej republiky a rozhodne nie v teórii pracovného práva ES by tento zámer nenašiel odozvu. Platí tu zásada: v rovnakých situáciách zaobchádzať rovnako, v nerovnakých situáciách zaobchádzať odlišne (pozri napr. ust. § 119a ZP).

Z uvedeného vyplýva, že ak budú popri sebe pracovať vyučená osoba a nevyučená osoba, zamestnávateľ nemôže obidvom osobám dať rovnakú mzdu, pretože by zaobchádzal s osobou, ktorá je vyučená diskriminačne.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Neznamená to, že sa „koeficienty praxe“ nebudú odlišovať (tj. budú nižšie), ale súdy môžu pri rozhodovaní o otázke rozdielneho zaobchádzania vychádzať zo zrušenej legislatívy ako inšpirácie pre svoj právny názor a bude to právny názor oprávnený.

Táto právna úprava sa týka len tých zamestnávateľov, u ktorých nie je dohodnutá kolektívna zmluva, v ktorej by bolo dohodnuté odmeňovanie.

Záverom si dovolím len poznámku. Európska komisia má už teraz veľké množstvo výhrad proti spôsobu akým Slovenská republika prevzala smernice ES v oblasti pracovného práva do Zákonníka práce, takže je v tomto zmysle potrebné ešte viac provokovať a výsledok sa nepochybne onedlho dostaví.

(Autor pôsobil tri roky na Právnickej fakulte Trnavskej univerzity v odbore pracovné právo. Publikoval celý rad vedeckých a odborných článkov. V súčasnosti je doktorandom Právnickej fakulty Univerzity Karlovej).

Jozef Toman

Jozef Toman

Bloger 
  • Počet článkov:  1
  •  | 
  • Páči sa:  0x

....aj ja by som rád vedel.....:o) Zoznam autorových rubrík:  Život vesmír a tak vôbecNázorová voľnosťAd absurdumFilmy celuloidovéSúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

49 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

88 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

24 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu